بی‌شک برای هر توافق همکاری یا معامله‌ای، باید دو طرف توافق قراردادی با یکدیگر امضا کنند. این قرارداد از نظر موارد حقوقی اهمیت زیادی دارد که در ادامه به معرفی قرارداد حقوقی و انواع آن خواهیم پرداخت.

معمولا در طول روز قراردادهای زیادی میان افراد بسته یا بهتر است از حیث حقوقی بگوییم منعقد می‌شود که برای هر دو طرف الزام‌آور خواهد بود. این قراردادها می‌تواند شفاهی یا مکتوب و به ویژه در قالب یک تفاهم‌نامه‌ی محکم و قانونی باشد.

اما همین چند صفحه و چند خطی که در قرارداد نوشته می‌شود و ممکن است از دید خیلی‌ها اهمیت زیادی نداشته باشد، در اصل آنقدر مهم است که حتی جابه‌جا شدن یک کلمه‌ در یک قرارداد یا تفاهم‌نامه بین دو طرف، ممکن است باعث ایجاد سوءتفاهم و سوء برداشت طرفین شود و می‌تواند در نهایت موجب نارضایتی طرفین و چه بسا پیامدهای تلخ‌تر بعدی شود.

از همین رو با توجه به وجود قوانین و دستورالعمل‌های مشخص، قراردادها به ویژه از حیث حقوقی در چارچوب‌های مشخصی منعقد شده و به امضای طرفین می‌رسد. اما واقعا قرارداد حقوقی چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد و انواع آن چه مشخصاتی خواهد داشت؟

بهتر است در ابتدا تعریف از قرارداد یا قرارداد حقوقی داشته باشیم. در نثر صریح ماده‌ی 183 قانون مدنی آمده است که قرارداد یا عقد طبق ماده 183 قانون مدنی عبارت است از اینکه:

«یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند و مورد قبول آن­ها قرار گیرد. بر اثر عقد میان دو طرف، یک رابطه‌ی جدید حقوقی برقرار می­شود و طرفین با توجه به موضوع قرارداد نسبت به یکدیگر باید تعهداتی را انجام دهند.»

همچنین در ماده 184 قانون مدنی داریم که که عقود و معاملات به لازم، جایز، خیاری، منجز و معلق تقسیم می‌شوند.

از دیگر تقسیمات عقود می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

–  عقود معوض و مجانی

– عقود معین و نامعین

–  عقود تملیکی و عهدی

– رضایی و عینی و تشریفاتی

– جمعی و فردی

اما تقسیم‌بندی‌های قراردادها می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه به بررسی انواع قراردادهایی می‌پردازیم که بار حقوقی داشته و به اصطلاح به آنها قرارداد حقوقی می‌گویند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *